• WIADOMOŚĆ DLA RODZICÓW !

     •  

      Zapraszamy do przedszkola zgłoszone do opieki dzieci już od wtorku 26 maja.

       

      Pracownicy przedszkola otrzymali negatywny wynik testów, w związku z tym jesteśmy gotowi do pracy. Teren przedszkola oraz plac zabaw są zdezynfekowane, sale przygotowane zgodnie z wytycznymi GIS i procedurami przedszkolnymi, zatwierdzonymi przez Powiatową Stację Epidemiologiczno-Sanitarną w Wołominie.

      Rodzice otrzymali maile z informacją  do której grupy przydzielone jest dziecko oraz zasady pracy przedszkola w podwyższonym reżimie sanitarnym. Przypominam, że nie można przynosić żadnych zabawek do przedszkola.

      Dzieci przydzielone są do grup na stałe. Dziecko przyprowadzane i odbierane jest z tej samej grupy, grupy się nie łączą. 

      Rodzic wchodzi tylko do przedsionka, skąd pracownicy przedszkola po zmierzeniu temperatury odbierają dziecko od rodzica i prowadzą do sali przedszkolnej. 

      Zachęcam do zapoznania się z przesłanymi na maila informacjami i procedurami.

       

      Zachęcamy też do zapoznania się z komunikatem pani Burmistrz. Link do komunikatu

       

      Do zobaczenia w przedszkolu!

     • Wiadomość dla Rodziców

     • Wiadomość dla rodziców !!!

      Szanowni Państwo,

      poniżej przedstawiamy oświadczenie Elżbiety Radwan Burmistrz Wołomina w sprawie terminu ponownego otwarcia gminnych przedszkoli i przeprowadzenia testów w kierunku koronawirusa wśród pracowników gminnych przedszkoli.

       

      "Chcemy otworzyć gminne przedszkola. Jesteśmy na to przygotowani. Wszystkie gminne placówki wypracowały procedury bezpieczeństwa i uzyskały pozytywną opinię sanepidu na temat wdrożonych rozwiązań. Niepokoi nas jednak wciąż bardzo duża liczba nowych zachorowań w Polsce. Tylko wczoraj odnotowano 471 zachorowań (w tym 42 w woj. mazowieckim). W całej Polsce liczba zdiagnozowanych chorych wynosi już prawie 20 tysięcy.

      Bardzo zaniepokoiły mnie również informacje przekazane przez Prezydent Łodzi, Hannę Zdanowską, na temat wyników badań przesiewowych przeprowadzonych wśród pracowników przedszkoli i żłobków. Aż u 15% przebadanych osób stwierdzono obecność przeciwciał na koronawirusa. Oznacza to, że w minionych tygodniach osoby te przeszły chorobę bezobjawowo lub właśnie teraz chorują (również bezobjawowo).

      Biorąc pod uwagę aktualną liczbę zachorowań oraz niepokojące sygnały dobiegające z innych samorządów postanowiłam, że badaniu na obecność koronawirusa zostaną poddani wszyscy pracownicy gminnych przedszkoli. Testy molekularne metodą RT-PCR zostaną przeprowadzone przez akredytowane laboratorium Wojskowego Instytutu Medycznego (szpital na ul. Szaserów w Warszawie).

      Dziś badaniu zostanie poddana pierwsza grupa pracowników, jutro kolejna. Wyniki będą znane w poniedziałek. Informuję, że do poniedziałku – czyli do czasu, aż uzyskamy pewność, że nie narażamy najmłodszych dzieci na zakażenie koronawirusem gminne przedszkola pozostaną zamknięte.

      O tym, czy i które przedszkola zostaną otwarte poinformujemy w poniedziałek – zaraz po otrzymaniu wyników.

      Przedszkola, z których choćby jedna osoba uzyskała podejrzany wynik, pozostaną zamknięte. To kwestia zdrowia i życia naszych dzieci, ich rodzin oraz pracowników przedszkoli.

      W sprawach bezpieczeństwa nie możemy sobie pozwolić na żadne kompromisy."

       

      Kliknij na link do wystąpienia pani Burmistrz

       

      Informacje na temat terminu otwarcia przedszkola oraz sposobu organizacji opieki będą przekazywane po uzyskaniu informacji od organu prowadzącego bezpośrednio na maile do osób, które zgłosiły dzieci.

     • Gminne przedszkola pozostają zamknięte !

     •  Gminne przedszkola pozostają zamknięte !

      Po szczegółowej analizie sytuacji epidemiologicznej w Polsce, biorąc pod uwagę wytyczne MEN, GIS, MZ, a przede wszystkim specyfikę pracy z małymi dziećmi, wspólnie z dyrektorami przedszkoli podjęto decyzję o kontynuowaniu zamknięcia przedszkoli publicznych prowadzonych przez gminę Wołomin do dnia 24 maja 2020.

      W środę 29 kwietnia rząd poinformował o możliwości otwarcia żłobków i przedszkoli. Informacja ta zaniepokoiła wielu mieszkańców. Szkoły pozostają zamknięte do 24 maja, liczba zakażonych koronawirusem wciąż rośnie, a obostrzenia sanitarne w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym są trudne do zastosowania.

      Niepokój wzrósł po opublikowaniu wytycznych GIS dla przedszkoli. Na rzetelne wprowadzenie wszystkich zaleceń, przygotowanie procedur i zapewnienie wystarczających zasobów środków higienicznych dyrektorzy przedszkoli potrzebują czasu. Potrzeba też czasu, aby odnieść decyzję o otwarciu przedszkoli do sytuacji epidemiologicznej w woj. mazowieckim – drugim pod względem liczby zachorowań województwie w Polsce.

      Wielu rodziców pracuje przecież w Warszawie lub na terenie powiatu wołomińskiego, gdzie wciąż diagnozowane są nowe zachorowania. Ich powrót do pracy zwiększa ryzyko przenoszenia wirusa a zaangażowanie dziadków do odprowadzania/odbioru dzieci do/z przedszkola dodatkowo naraża najbardziej zagrożoną zakażeniem grupę społeczną. Tylko w czasie weekendu majowego potwierdzono testami 816 nowych zachorowań w tym 56 w woj. mazowieckim. W samym powiecie wołomińskim potwierdzono do dziś 74 zachorowania, a aż 326 osoby objęte są kwarantanną domową lub izolacją. W najbliższych dniach dowiemy się też czy weekend majowy i otwarcie galerii handlowych będą skutkowały wzrostem zachorowań.

      Czy 6 maja to zatem bezpieczny czas na otwarcie przedszkoli? Naszym zdaniem – nie. Nie można zaryzykować zdrowia najmłodszych mieszkańców gminy w oczekiwaniu na korzystniejsze statystyki. Ich odporność nie jest jeszcze w pełni wykształcona a możliwości przestrzegania restrykcyjnych wytycznych sanitarnych praktycznie niemożliwe. 12 marca zamknęliśmy przedszkola przy 51 potwierdzonych przypadkach zachorowań, dziś potwierdzono ich ponad 14 000.

      W najbliższych dniach dyrektorzy gminnych przedszkoli opracują procedury bezpieczeństwa. Zaopatrzymy placówki w niezbędne środki higieniczne i bezpieczeństwa (termometry, rękawiczki, maseczki, fartuchy, płyny dezynfekujące). Przeszkolimy personel w zakresie działania w zmienionym reżimie sanitarnym. Skontaktujemy się rodzicami aby przedstawić im nowe procedury obowiązujące w przedszkolach. Zdrowie naszych dzieci, ich rodzin i pracowników musi być absolutnym priorytetem w tej niecodziennej sytuacji.

      Zdajemy sobie sprawę, że dla części rodziców zamknięte przedszkola są utrudnieniem. Minister Edukacji poinformował o utrzymaniu opłacania zasiłku opiekuńczego dla rodziców, którzy nie korzystają z opieki nad dziećmi również po otwarciu żłobków i przedszkoli.

      Dlatego biorąc odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci, ich rodzin oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego, a w konsekwencji całej naszej społeczności, placówki przedszkolne pozostaną zamknięte do 24 maja 2020 r.

       

      Link do wystąpienia Pani Burmistrz

       

      Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego 

       

      Wytyczne MEN

       

      Wytyczne MEN, GIS i MZ

       

      MEN pytania i odpowiedzi

       

      Mapa zarażeń koronawirusem